counter statistics
ارز دیجیتال 600 فارکس 174
ارزش بازار 2,393,841,314,200
حجم معاملات 155,752,984,109
دامیننس
BTC: 54%
ETH: 17%
بیت کوین $64,618.32
بیت کوین ارز دیجیتال رمزارز
آخرین بروزرسانی:
بازدید: 22 زمان مطالعه: 4 دقیقه

بانک مرکزی اروپا: قیمت بیت کوین با تقلب، جرم و نقص قوانین بالا می‌رود

بانک مرکزی اروپا: قیمت بیت کوین با تقلب، جرم و نقص قوانین بالا می‌رود

بانک مرکزی اروپا (ECB) در گزارشی که این هفته منتشر شد، اعلام کرد که افزایش قیمت فعلی بیت کوین بعید است که توسط عوامل بنیادی هدایت شود. در عوض، این افزایش قیمت به عوامل موقت و بالقوه غیرقابل دوام، از جمله دستکاری قیمت، تقاضا برای فعالیت های غیرقانونی و مقررات گمراه کننده نسبت داده شده است.

کانال تلگرام مارکت فلو

در حالی که بانک مرکزی اروپا انتقادهای یک دهه ای خود را از بیت کوین حفظ می کند، دیگران به طور فعال پتانسیل آن را بررسی می کنند.

بانک مرکزی اروپا نوشت: «در حالی که روند صعودی فعلی توسط عوامل موقت تقویت می شود، سه دلیل ساختاری وجود دارد که ممکن است انعطاف پذیری ظاهری آن را توضیح دهد: دستکاری مداوم «قیمت» در بازاری بدون نظارت و بدون ارزش منصفانه، تقاضای رو به رشد برای «ارز جرم» و کاستی ها در قضاوت ها و اقدامات مقامات.»

بانک مرکزی اروپا افزایش قیمت اخیر را پس از تأیید صندوق قابل معامله بورسی (ETF) بیت کوین نقطه ای به عنوان نشانه ای از یک حباب بالقوه جدید، مشابه چرخه های رونق و رکود قبلی تجربه شده با بیت کوین می بیند. آن‌ها بر این باورند که این امر به احتمال زیاد غیرقابل دوام است و می تواند منجر به زیان مالی قابل توجه برای سرمایه گذاران شود.

بانک مرکزی اروپا اعلام کرد: «برای جامعه، یک چرخه رونق و رکود جدید بیت کوین یک چشم انداز وحشتناک است و خسارت های جانبی گسترده خواهد بود، از جمله آسیب های زیست محیطی و توزیع نهایی ثروت به قیمت افراد کم تجربه».

بانک مرکزی اروپا استدلال می کند که حرکات قیمت بیت کوین ممکن است به دلیل عدم ارزش ذاتی، سابقه فعالیت های کلاهبرداری و پتانسیل روش های معاملاتی و مشکلات نقدینگی، به طور دقیق ارزش ذاتی آن را منعکس نکند. به گفته این بانک، این عوامل باعث می شوند بیت کوین در برابر دستکاری آسیب پذیرتر باشد.

بانک مرکزی اروپا خاطرنشان کرد: «تاریخچه بیت کوین با دستکاری قیمت مشخص شده است. دستکاری ممکن است با کاهش قابل توجه حجم معاملات در طول نزول شدید اخیر که به «زمستان ارزهای دیجیتال» معروف است، موثرتر شده باشد، زیرا دخالت در بازار زمانی که نقدینگی کم است، تأثیر بیشتری دارد».

بانک مرکزی اروپا بیت کوین را به عنوان یکی از تسهیل کنندگان اصلی فعالیت های مجرمانه، از جمله پولشویی، حملات باج افزار و حتی تروریسم معرفی می کند. همانطور که بانک مرکزی اروپا تاکید کرده است، حتی با وجود اقدامات انطباق، صرافی های اصلی همچنان تبدیل ارزهای رمزنگاری شده غیرقانونی به پول نقد را تسهیل می کنند.

همچنین بخوانید: ماتریکس پورت: پیش بینی قیمت ۶۳ هزار دلاری بیت کوین برای ماه مارس

در رابطه با رویکرد تنظیمی بیت کوین، به نظر می رسد که پیشرفت های اخیر بیت کوین با تنظیم کننده های ایالات متحده برای بانک مرکزی اروپا چندان منطقی نیست. به گفته این بانک، مقررات موجود، مانند MiCA اتحادیه اروپا و رویکرد SEC ایالات متحده به ETF، در رسیدگی به نگرانی های کلیدی مانند فعالیت های کلاهبرداری، دستکاری قیمت و تأثیر زیست محیطی بی اثر بوده است.

بانک مرکزی اروپا افزود که فقدان مقررات ناکافی مستقیماً بیت کوین را هدف قرار می دهد و احتمال سوء تفاهم در بین عموم مردم در مورد سطح امنیتی را که این مقررات ارائه می دهد، افزایش می دهد. این بانک خواستار مداخله قوی تر، احتمالاً شامل مقررات سختگیرانه تر یا حتی ممنوعیت، برای رسیدگی به خطرات ادراک شده مرتبط با بیت کوین شد.

در طول یک دهه گذشته، تغییرات قابل توجهی در رویکرد بخش بانکی به بیت کوین رخ داده است. چندین مؤسسه مالی پس از تلاش اولیه برای نابود کردن آن، پشت به کریپتو کرده اند. با این حال، همه بانک ها با همان آمادگی برای پذیرش این تغییرات پیش نرفتند. بانک مرکزی اروپا همواره تردید خود را نسبت به بیت کوین ابراز کرده است. در سال ۲۰۱۴، ایزابل شانابل، عضو هیئت اجرایی بانک مرکزی اروپا، اعلام کرد که بعید است بانک مرکزی اروپا بیت کوین را برای ترازنامه خود خریداری کند.

در سال ۲۰۲۲، مقامات بانک مرکزی اروپا، اولریش بندسیل و یورگن شاف، از بیت کوین انتقاد کردند و گفتند که به دلیل ناکارآمدی، نداشتن کاربرد واقعی در دنیای واقعی و ماهیت سفته بازی، در «مسیر بی اهمیتی» قرار دارد.

منبع: CoinBriefing

همچنین بخوانید: جزییات تازه پیدایش بیت کوین از ایمیل های دیده نشده ساتوشی ناکاموتو

مارکت‌فلو هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال معاملات مالی یا مدیریت دارایی‌های خواننده‌ی این مطلب را نمی‌پذیرد و مطالب ارائه شده تنها به عنوان اطلاعات عمومی از منابع خبری ارائه شده‌اند و نباید به عنوان مشاوره مالی یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند.