counter statistics
ارز دیجیتال 607 فارکس 174
ارزش بازار 2,389,796,075,830
حجم معاملات 161,313,481,313
دامیننس
BTC: 54%
ETH: 17%
بیت کوین $64,518.90
اتریوم ارز دیجیتال
آخرین بروزرسانی:
بازدید: 20 زمان مطالعه: 6 دقیقه

تراکنش‌های ارزان در اتریوم: دنکن فعال شد!

تراکنش‌های ارزان در اتریوم: دنکن فعال شد!

اتریوم، دومین بلاک چین بزرگ بعد از بیت‌کوین، ارتقاء مورد انتظار خود با نام «دنکن» را فعال کرد تا با کاهش کارمزد تراکنش‌ها، به رشد شبکه‌های لایه ۲ مانند آربیتروم و پالیگان کمک کند.

کانال تلگرام مارکت فلو

عنصر کلیدی این ارتقاء، فعال کردن فضای جدیدی برای ذخیره داده‌ها در اتریوم است که با عنوان «پروتو دانک شاردینگ» شناخته می‌شود. این قابلیت فضایی اختصاصی را در بلاک چین ایجاد می‌کند که از تراکنش‌های معمولی جدا بوده و هزینه کمتری دارد. بروزرسانی دنکن که از نظر اصطلاحات بلاک‌چین یک «هاردفورک» محسوب می‌شود، در تاریخ ۱۳ مارس ۲۰۲۴ ساعت ۱۳:۵۵ به وقت هماهنگ جهانی (۹:۵۵ صبح به وقت شرقی آمریکا) فعال شد و در ساعت ۱۴:۱۰ به وقت هماهنگ جهانی نهایی شد.

قیمت اتر (ETH)، ارز دیجیتال بومی بلاک‌چین اتریوم، پس از این ارتقاء تقریباً بدون تغییر باقی ماند.در ۲۴ ساعت گذشته، قیمت ETH با ۰.۵ درصد کاهش به ۳۹۶۸ دلار رسید. این ارز دیجیتال در ماه گذشته حدود ۵۰ درصد افزایش یافته بود که همزمان با افزایش ۴۹ درصدی در همین دوره در شاخص CoinDesk 20، شاخصی از بزرگترین دارایی‌های دیجیتال است. عنصر کلیدی این ارتقاء، فعال کردن فضای جدیدی برای ذخیره داده‌ها در بلاک‌چین است که با عنوان «بلوب» شناخته می‌شود. این قابلیت فضایی اختصاصی را در بلاک‌چین ایجاد می‌کند که از تراکنش‌های معمولی جدا بوده و هزینه کمتری دارد.

این ارتقاء که بزرگترین ارتقاء اتریوم در تقریبا یک سال گذشته در نظر گرفته می‌شود، لحظه‌ای حیاتی در تاریخچه این بلاک چین تلقی شده است. این ارتقاء عصر جدیدی را برای مقابله با کارمزد تراکنش‌های بالای اتریوم آغاز می‌کند و می‌تواند باعث رقابتی بین بزرگترین شبکه‌های لایه ۲ برای بهره‌مندی از این تغییرات در مقیاس‌پذیری بلاک چین شود.

در مراسم رونمایی رسمی که توسط EthStaker و بنیاد اتریوم برگزار شد، ترنس تسائو، توسعه‌دهنده اصلی آزمایشگاه‌های آفچین، اشاره کرد که برخی از rollup های بزرگتر تا زمانی که شبکه پایدارتر شود، از ارسال داده‌های blob به اتریوم خودداری می‌کنند. حساب کاربری X برای بنیاد آربیتروم اعلام کرد که ظرف ۲۴ ساعت آینده از blobها استفاده خواهد کرد.

شبکه لایه ۲ استارک‌نت تأیید کرد که ارسال داده‌های blob را آغاز کرده است. با این حال، حداقل یک مورد با مشکل مواجه شد: شبکه لایه ۲ بلاست در پستی در X اعلام کرد که به دلیل مشکلاتی مرتبط با ارتقاء دنکن اتریوم، «تولید بلاک را متوقف کرده است».اندکی بعد، بلاست در توییتر اعلام کرد که «مشکل حل شده است» و به زودی «تحلیل کامل» به اشتراک گذاشته خواهد شد.

پروتو دانک شاردینگ چیست؟

محوریت این ارتقاء، اجرای «پروتودانکشاردینگ» است - یک دسته تراکنش جدید که با معرفی داده‌های blob، داده‌ها را در اتریوم ذخیره می‌کند. مزیت اولیه این ارتقاء نه برای خود کاربران اتریوم، بلکه به طور عمده برای شبکه‌های لایه ۲ مانند آربیتروم، آپتی‌میسم و پالیگان است که با دسته‌بندی تراکنش‌های کاربران و سپس انتقال آنها به بلاک‌چین اصلی، جایی که در دسته‌های بزرگ تسویه می‌شوند، به مقیاس‌پذیری اتریوم کمک می‌کنند.

این نوع فناوری به عنوان rollup شناخته می‌شود و شبکه‌های rollup در چند سال گذشته در اکوسیستم اتریوم به شدت افزایش یافته‌اند. کاربران میلیاردها دلار در این نوع زنجیره‌ها سپرده‌گذاری کرده‌اند و اخیراً حجم تراکنش‌های بیشتری را نسبت به زنجیره پایه مشاهده کرده‌اند. پس از اجرای دنکن، این لایه ۲ ها قادر خواهند بود به جای فیلدهای دست و پا گیر داده‌های تراکنش که در حال حاضر در آن‌ها ارسال می‌کنند، داده‌ها را در اتریوم ارسال کنند. انتظار می‌رود راه‌اندازی جدید، تسویه داده‌ها برای rollupها را کارآمدتر و ارزان‌تر کند و در نهایت با کاهش کارمزد آن‌ها به کاربران نهایی نیز منتقل شود.

دنکن (Dencun) اولین قدم برای بلاک‌چین در تلاش برای پیاده سازی «شاردینگ» است، که یک ویژگی فنی است که بلاک چین را به مینی شاردها (یا مینی‌چین‌ها) تقسیم می‌کند تا تراکنش‌های بیشتری را با هزینه کم پردازش کند. پیاده‌سازی کامل شاردینگ هنوز سال‌ها فاصله دارد، بنابراین پیاده‌سازی دنکن از پروتو-دنکشاردینگ راه‌حلی موقت برای کارمزد بالای گس اتریوم است.

راه‌حل‌های دسترسی به داده

پروتو-دنکشاردینگ همچنین قرار است به کلاس جدیدی از بلاک چین‌ها که با نام لایه‌های در دسترس بودن داده (DA) شناخته می‌شوند و به اکوسیستم اتریوم وارد شده‌اند، سود برساند. لایه‌های DA مانند سلستیا، آیگن‌دی‌ای و اویل به شبکه‌ها کمک می‌کنند تا مقادیر زیادی از داده را برای رول‌اپ‌ها ذخیره کنند.

همچنین بخوانید: پرداخت با ارز دیجیتال: متامسک با همکاری مسترکارت

لایه‌های DA بلاک‌چین‌های مستقلی هستند که وظیفه اثبات وجود داده‌های این تراکنش‌ها را بر عهده دارند و در صورت نیاز در دسترس هستند. با توجه به اینکه رول‌اپ‌ها داده‌های زیادی تولید می‌کنند – و فضای زیادی از داده‌ها را در اتریوم مصرف می‌کنند – نیاز به راه‌حل‌های DA حتی حیاتی‌تر شده است. بنابراین، پروتو-دنکشاردینگ می‌تواند هزینه دانلود داده‌های DA را ارزان‌تر کند.

رقابت کارمزد لایه ۲

با کاهش چشمگیر کارمزدهای لایه ۲ در بین رول‌اپ‌های اتریوم، گمانه‌زنی‌هایی وجود دارد که این امر می‌تواند منجر به یک جنگ کارمزدی بین بسیاری از این شبکه‌های کمکی شود که با ارائه کارمزد تراکنش ارزان‌تر برای کاربران مشابه رقابت خواهند کرد. اینکه همه این موارد چگونه به طور دقیق پیش خواهند رفت، هنوز مبهم است، زیرا تنها پس از پیاده‌سازی پروتو-دنکشاردینگ می‌توان تأثیر کامل آن را به درستی اندازه‌گیری کرد.

جسی پولاک، سازنده بیس، شبکه لایه ۲ صرافی رمزارز آمریکایی کوین‌بیس، در مصاحبه‌ای اخیر با کوین‌دسک گفت که بدون افزایش استفاده، هزینه‌ها می‌تواند تا ۹۰ تا ۹۵ درصد کاهش یابد. استیون گلدفدر، یکی از بنیان‌گذاران آزمایشگاه‌های آف‌چین، توسعه‌دهنده اصلی پشت شبکه آربیتروم، بزرگترین لایه ۲ اتریوم، بر اساس معیار کل ارزش قفل‌شده (TVL) – که شبیه سپرده‌های بانکی است – گفت که هر اکوسیستم در نهایت نحوه قیمت‌گذاری این کارمزدهای تراکنش را تعیین می‌کند.

گلدفدر گفت: «برخی از رقبای ما، کارمزد لایه-۲ را عملاٌ روی صفر نگه می‌دارند، این روش پایدار نیست».

کارشناسان دیگر حوزه لایه-۲ می‌گویند دنکن خواستار همکاری بیشتر بین پروژه‌های رول‌آپ خواهد شد.

کارل فلورش، مدیرعامل آزمایشگاه‌های OP، شرکت توسعه‌دهنده پشت بلاک‌چین Optimism، به کوین‌دسک گفت: «قابلیت توسعه، کلید رهایی است که همکاری بدون مجوز بین توسعه‌دهندگان در سراسر پروژه‌ها و تیم‌ها را امکان‌پذیر می‌کند. با EIP-4844 و دنکن، توسعه‌دهندگان در سراسر اکوسیستم اتریوم می‌توانند به‌طور یکپارچه با هم همکاری کنند. این ارتقا به گروهی از توسعه‌دهندگان کم‌ارتباط اجازه می‌دهد تا در واقع سیستم‌هایی را بسازند که تجربیات کلی را ارائه می‌دهند که قابلیت رقابت با تجربیات کاربری که از پلتفرم‌های برنامه‌ریزی‌شده مرکزی و از بالا به پایین عادت کرده‌ایم، داشته باشد.»

چه چیزهای دیگری در دنکن وجود دارد؟

در حالی که تمرکز ارتقاء دنکن بر «پروتودانکشاردینگ» است، هشت پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP) دیگر نیز وجود دارد که وارد بسته دنکن شده‌اند و بیشتر بر توسعه‌دهندگان تأثیر خواهد گذاشت:

  • EIP-1153: که به کاهش هزینه‌های ذخیره داده روی زنجیره کمک می‌کند و همچنین فضای بلاک را بهبود می‌بخشد.
  • EIP-4788: طراحی پل‌ها و استخرهای سهام را بهبود می‌بخشد.
  • EIP-5656: یک تغییر کوچک در کد که باید ماشین مجازی اتریوم را بهبود بخشد.
  • EIP-6780: کدی را حذف می‌کند که می‌تواند قراردادهای هوشمند را خاتمه دهد.
  • EIP-7044: یک تغییر جزئی در کد که باید تجربه کاربری سهام‌گذاری را بهبود بخشد.
  • EIP-7045: محدوده گنجاندن اسلات تأیید را گسترش می‌دهد.
  • EIP-7514: سرعت سهام‌گذاری در اتریوم را کاهش می‌دهد.
  • EIP-7516: به رول‌آپ‌ها کمک می‌کند تا اطلاعات مربوط به هزینه تراکنش‌های «بلاب» را به دست آورند.

منبع: CoinDesk

همچنین بخوانید: تب رمزارزهای میم، کارمزد اتریوم را به سقف دو ساله رساند!

مارکت‌فلو هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال معاملات مالی یا مدیریت دارایی‌های خواننده‌ی این مطلب را نمی‌پذیرد و مطالب ارائه شده تنها به عنوان اطلاعات عمومی از منابع خبری ارائه شده‌اند و نباید به عنوان مشاوره مالی یا سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شوند.